Energowladni

Pan Energizer (czytaj: Enerdżajzer) jest niezwykle energiczną postacią, ma głowę pełną pomysłów na dobrą zabawę. Jednocześnie jest bardzo wesoły i uwielbia bawić się z pozostałymi członkami Drużyny Energowładnych.

 

Pan Energizer symbolizuje baterię i jest specjalistą od magazynowania energii, którą przechowuje, aby była zawsze
w zasięgu ręki. To właśnie Pan Energizer dostarcza energii do urządzeń, które jej potrzebują, a których nie możemy podłączyć do prądu. Nasz bohater służy pomocą, jeżeli tylko chcemy użyć np. pilota do telewizora, aparatu fotograficznego lub budzika. Jednocześnie każdy z tych przedmiotów potrzebuje innej mocy i dlatego istnieją różne typy baterii: małe, duże, cienkie, płaskie, okrągłe. Kształt oraz moc baterii dostosowana jest do urządzenia, które ma ona zasilać. Mała zabawka zużywa mniej energii, natomiast duża będzie potrzebować jej znacznie więcej. Baterie mogą być także wykonane z różnych materiałów, co również wpływa na wydajność oraz ilość magazynowanej energii.

 

O bateriach słów kilka…
Jak napisaliśmy wcześniej, Pan Energizer symbolizuje baterię, a one w przeciwieństwie do akumulatorów, potrafią magazynować energię tylko przez pewien czas. Po pewnym okresie użytkowania zasoby energii się wyczerpują i musimy wymienić baterie. Jak to zrobić? Na baterii widnieją znaki takie jak plus i minus (krzyżyk i kreseczka). Zawsze,
gdy wymieniamy baterie w miejscu, gdzie musimy je włożyć, znajdziemy takie same znaki. Musimy baterie dopasować tak, aby plus na baterii znajdował się przy plusie w miejscu, gdzie wkładamy baterię w urządzenie, podobnie z minusami.

Ważne jest, aby pamiętać, że zużytych baterii nie można wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Należy je wyrzucić do specjalnego pojemnika z napisem „Zużyte baterie”. Pojemniki te można znaleźć
np. w niektórych szkołach, przedszkolach, czy w dużych sklepach.

 

Co dzieje się ze zużytymi bateriami?
Otóż, gdy pojemnik z napisem „Zużyte baterie” jest pełny, przyjeżdża specjalna firma, która zabiera je do fabryki.
Tam, z baterii usuwane są substancje szkodliwe dla ludzi i dla środowiska. Pozostała część baterii może zostać
wykorzystana np. do produkcji samochodów.

 

Czy wiesz, że… jeśli wszystkie sprzedane w roku baterie włożylibyśmy do pociągu to ten pociąg
musiałby mieć ponad 200 wagonów licząc około 40 ton w każdym wagonie.

 

Ważne jest, aby kupować dobre baterie, które są bardziej wydajne i działają dłużej, dzięki czemu
rzadziej je wymieniamy, wytwarzamy mniej odpadów i dbamy o środowisko!

 

<< powrót